ANA SAYFA
ILETISIM
 
Site istatistikleri
Aktif ziyaretçi : 1
Bugün Tekil : 561
Bugün Çoğul : 578
Toplam Tekil : 5564761
Toplam Çoğul : 6131066


14 Nisan 2013 sinavi.


ILKOKUL KANUNU RESMI GAZETEDE YAYINLANDI

MADDE 14 – 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayili Karayollari Trafik Kanununun 41 inci maddesinin birinci fikrasinin (b) bendi asagidaki sekilde degistirilmistir.

“b) Ögrenim sartlari:Ögrenim durumu itibariyla en az ilkokul düzeyinde egitim almis olmalari,”

 YENI DÖNEM  

KAYITLARIMIZ DEVAM EDIYOR.


Yazili Sinav Soru Sayilari Degisti

Yazili Sinav Soru Sayilari Degisti

 

Otomatik vitese özel ehliyet geliyor.

Teklif, Trafik Kanunu'nda degisiklik içeriyor.

Teklife göre, Trafik Kanunu'nun 38'inci maddesinde degisiklik yapilacak. B sinifi yaninda artik bir de B1 sinifi sürücü belgesi olacak.

B1 sürücü belgesine sahip kisiler otomatik vites otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler; ama düz vites araç kullanamayacaklar. Düz vites kullanabilmek için yine B sinifi ehliyet gerekecek.

Teklifin gerekçesinde hem kadin hem de yasli sürücülerin düz vites araçlarla egitim görmelerinin zaman zaman zorluk yarattigi belirtildi. 

Ayni zamanda hayati boyunca otomatik vites kullanacak bir kisinin düz viteste egitim almasinin mantik açisindan da dogru olmadigi vurgulandi. Bu nedenle sadece otomatik vites kullanacaklara özel bir ehliyetin verilebilecegi tespiti yapildi.

Teklifin ikinci maddesinde ise sürücü belgesinin sadece ilkögretim ya da ortaokul mezunu olanlara verilmesi sartina bir istisna getiriliyor. 

Ilk ögretimin kesintisiz 8 yil olmasindan önce yani 18 Agustos 1997 öncesinde ilkokul diplomasi alanlara da ehliyet alabilme hakki taniniyor.

Karayolu Tasima Yönetmeligin 60/e maddesi uyarinca, Yönetmelik kapsaminda faaliyet gösteren sürücülerin bedeni ve psikoteknik açidan saglikli olduklarini gösteren saglik raporunu/raporlarini yetkili saglik kurulusundan her bes yilda bir almalari sart olup, buna aykiri hareket edenlere Yönetmeligin 73/b maddesi uyarinca 5 ihtar verilmektedir.

PSIKOTEKNIK DEGERLENDIRME NEDIR?
Çalisma psikolojisinin bir dali olan psikoteknik degerlendirme, bireyin belirli bir isteki yeterliliginin ortaya konmasi amaciyla, gerekli bedensel ve zihinsel özelliklerinin testler araciligiyla ölçülmesidir. Baska bir deyisle psikoteknik degerlendirme, bireyin belirli bir ise uygun olup olmadigini anlamaya yönelik olarak tasarlanmis bir inceleme-degerlendirme yöntemidir.

SÜRÜCÜLERDE PSIKOTEKNIK DEGERLENDIRME;
Sürücülerin güvenli araç kullanmalarini saglayan zihinsel özelliklerinin (algi, dikkat, hafiza, muhakeme vb.); psikomotor yetenek ve becerilerinin (tepki hizi, göz, el, ayak koordinasyonu vb.); tutum-davranis, aliskanlik ve kisilik özelliklerinin (risk alma, saldirganlik, sorumluluk, öz kontrol vb.) ölçülmesi ve sürücülük açisindan uygunlugu-yeterliligi hakkinda bir sonuca varilmasidir.
Psikoteknik degerlendirme merkezinde;

  • Görsel ve isitsel uyaranlara dogru tepki hizlari
  • Muhakeme yetenekleri
  • Periferal görme alanlari ve ikili islem becerileri
  • Iki el koordinasyonu
  • Seçici ve sürekli dikkat düzeyleri
  • El ayak göz koordinasyonlari
  • Hiz ve mesafe tahmin becerileri
  • Görsel algilama ve takip becerileri
    degerlendirilmektedir.

PSIKOTEKNIK HANGI HALLERDE UYGULANIYOR?

KARAYOLU TASIMA YÖNETMELIGI

Madde 60-e:  Sürücülerinin bedeni ve psikoteknik açidan saglikli olduklarini gösteren bir saglik raporunu yetkili saglik kuruluslarindan her bes yilda bir almalari, gerekmektedir.

2918 Sayili TRAFIK KANUNU dayali olarak uygulanmakta:
HIZ    Madde 50-51:Sehirler arasi karayollarinda 90 km/s hizi geçmemek üzere motorlu araçlarin cins ve kullanma amaçlarina göre sürülebilecegi en çok ve en az hiz sinirlari yönetmelikte belirlenir. Sürücülerin bu hiz sinirlarini asmamalari gerekmektedir. Aksi halde uyu?turucu kullananlaryn belgeleri iptal, alkollü sürücülerin ise sürücü belgeleri geçici olarak alinmaktadir.  
ALKOL    Madde 48/5:Uyusturucu veya keyif verici maddeleri almis olanlar ile alkollü içki almis olmasi nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmis kisilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktir. Aksi halde sürücü belgeleri geçici olarak alinir.  
100 CEZA PUANI    Madde 118:Ayni yil içinde ikinci defa (100) puani dolduran sürücülerin belgeleri 4 ay süre ile geri alinir.

 

  

basari sürücü kursu çerkezköy

SÜRÜCÜ BELGESI SINIFLARI VE KULLANILABILECEK ARAÇ CINSLERI


"A1" Sürücü Belgesi, Motorlu bisiklet kullanacaklara,
"A2" Sürücü Belgesi, Motosiklet kullanacaklara,
"B"   Sürücü Belgesi, Otomobil, minibüs veya kamyonet kullanacaklara,
"C"   Sürücü Belgesi, Kamyon kullanacaklara,
"D"   Sürücü Belgesi, Çekici kullanacaklara,
"E"   Sürücü Belgesi, Otobüs kullanacaklara,
"F"   Sürücü Belgesi, Lastik tekerlekli traktör kullanacaklara,
"G"  Sürücü Belgesi, Is makinesi türünden motorlu araçlari kullanacaklara,
"H"  Sürücü Belgesi, Özel tertibatli olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmis motosiklet veya otomobil türünden araçlari kullanacak hasta veya sakatlara,
"K"  Sürücü Aday Belgesi, Yönetmelikte belirtilen sartlar ve esaslara göre, sürmeyi ögrenmek isteyen sürücü adaylarina verilen
sürücü belgeleridir.
Uluslararasi Sürücü Belgesi, Iki veya çok tarafli anlasmalar uyarinca,siniflarina göre araç kullananlara belli süre ile verilen belgedir.

ARAÇLARI KULLANMA YETKISI

1.   A 1, F,G ve H sürücü belgeleri ile yalniz kendi siniflarindaki araçlar,
2.   A 2 sinifi sürücü belgesi ile A 1,
3.   B sinifi sürücü belgesi ile F,
4.   C sinifi sürücü belgesi ile B ve F,
5.   D sinifi sürücü belgesi ile C, B, ve F,
6.   E sinifi sürücü belgesi ile B,C ve F, Sinifi sürücü belgeleri ile kullanilan araçlar da sürülebilir.
     Ancak, E sinifi sürücü belgesini 28.04.1997 tarihinden önce alanlar, D sinifi sürücü belgesi ile sürülen çekici türündeki araçlari kullanabilmeleri için ayrica uygulamali sinava tabi tutulmazlar. Bu durumda olanlar D sinifi sürücü belgesi ile sürülen çekici türündeki araçlari E sinifi sürücü belgesi ile kullanabilirler.
        Sürücü belgesi sahiplerinin sürücü belgesinin sinifina göre sürmeye yetkili olduklari araçlar disindaki araçlari sürmeleri yasaktir.

SÜRÜCÜ BELGESI ALACAKLARDA YAS SARTI

1.   A1, A2, F ve H sinifi sürücü belgesi alacaklarin on yedi,
2.   B ve G sinifi sürücü belgesi alacaklarin on sekiz,
3.   C,D ve E sinifi sürücü belgesi alacaklarin yirmi iki, (Üniversitelerin sürücü egitimi veren yüksekokullari ile Türk Silahli Kuvvetlerinin askeri ihtisas görevleri için subay ve astsubay sinif okullarinda ve uzman jandarma okullarinda açilan sürücü egitimi kurslarindan mezun olanlarda bu sart aranmaz.) yasini bitirmis olmalari zorunludur.

SÜRÜCÜ BELGESI ALACAKLARDA ÖGRENIM SARTLARI

    F, G ve H sinifi sürücü belgesi alacaklarin ilkokulu, A1, A2, B, C, D ve E sinifi sürücülerin en az ortaokulu veya 8 yillik temel egitimi bitirmis bulunmalari, gerekmekle birlikte bu sart 05.07.2006 tarihinden itibaren bes yil süreyle aranmaz. Ilkokul mezunu olmalari yeterli sayilir.

SÜRÜCÜ BELGESI ALACAKLARDA SAGLIK SARTLARI 

              Sürücü Adaylari ve Sürücülerde Aranacak Saglik Sartlari Ile Muayenelerine Dair Yönetmelik geregince, sürücü adaylarinin genel saglik muayeneleri pratisyen tabip veya uzman tabip tarafindan bu Yönetmelik hükümlerine göre yapilir. Tabiplerce düzenlenen raporlar, resmi kurumlarda kurum mühürü ile, özel hastanelerde bashekimlerce, diger özel saglik kuruluslarinda saglik kurulusunun mesul müdürünce, muayenehanelerde ise muayenehanenin bulundugu ilçenin saglik grup baskanligi, saglik grup baskanligi bulunmayan merkez ilçelerde il saglik müdürlüklerince, isim ve imza yönünden onaylanmasi gerekmektedir. Tabiplerce verilen saglik raporlarinin gerçege uygun olmamasinin tespiti halinde bu raporlar geçersiz sayilir ve sorumlular hakkinda Cumhuriyet Bassavciligina suç duyurusunda bulunulur. Bu tabipler bir daha sürücü adayi saglik raporu veremez ve daha sonra verecekleri raporlar geçersiz sayilir. Bu husus Emniyet Genel Müdürlügüne bildirilir. Aile hekimligi uygulamasina geçilmis illerde bu raporlar Toplum Sagligi Merkezi tarafindan da verilebilir.
             Bu Yönetmeligin 4.Maddesinin birinci fikrasi 17/07/2008 tarih ve 26939 sayili Resmi Gazete’de yayimlanarak “ (1) Sürücü adaylarinin genel saglik muayeneleri pratisyen tabip veya uzman tabip tarafindan Saglik Yönetmeligi hükümlerine göre yapilir.Tabiplerce verilen saglik raporlarinda hekimin kase ve imzasinin bulunmasi gerekir.tabiplerce verilen raporlarin gerçege uygun olmamasinin tespiti halinde bu raporlar geçersiz sayilir ve sorumlular hakkinda Cumhuriyet Bassavciligina suç duru duyurusunda bulunulur. Bu tabipler bir daha sürücü adayi saglik raporu veremez ve daha sonra verecekleri raporlar geçersiz sayilir. Bu husus Emniyet Genel Müdürlügüne bildirilir. Aile hekimligi uygulamasina geçilmis illerde bu raporlar Toplum Sagligi Merkezi tarafindan da verilebilir.” Seklinde degistirilmistir.


SÜRÜCÜ BELGESI ALACAKLARDA EGITIM VE SINAV SARTI

- Sürücü belgesi alacaklarin, Sürücü kursuna katilmis ve yapilan sinavlari da basararak sertifika almis olmalari.

SÜRÜCÜ BELGESI ALACAKLARDA HÜKÜMLÜ OLMAMA SARTI

-765 sayili Türk Ceza Kanunu’nun 403 ve 404 üncü maddeleri (bir defa) ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 sayili Kaçakçiligin Men ve Takibine Dair Kanun’un 28 ve 29 uncu maddeleri, 6136 sayili Atesli Silahlar ve Biçaklar Hakkinda Kanun’un 12 nci maddesinin 3 üncü ve takip eden fikralarindaki suçlardan hüküm giymemis olmalari zorunlulugu bulunmakta olup,
 
           20.12.2005 tarihli uygulama talimati ile, 765 sayili Türk Ceza Kanunu’nun 403 ve 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinin yerine, 5237 sayili Türk Ceza Kanunu’nun 188, 190 ve 191 inci maddelerinden, 1918 sayili Kaçakçiligin Men ve Takibine Dair Kanun’un 28 ve 29 uncu maddelerinin yerine 4926 sayili Kaçakçilikla Mücadele Kanunu’nun 6 nci maddesinden, 5607 sayili Kaçakçilikla Mücadele Kanununun 4 üncü maddesinin 7 nci fikrasindan hüküm giymemis olmalari zorunlulugu bulunmaktadir.
6136 sayili Kanunun 12.maddesinin 2. bendi ve takip eden fikralari da  dahildir.

SÜRÜCÜ BELGESI ALACAKLARDA AYNI SINIF SÜRÜCÜ BELGESININ BULUNMAMASI VEYA BELGELERININ GERI ALINMAMIS OLMA SARTI

Ayni sinif sürücü belgesinin bulunmamasi veya belgelerin geri alinmamis olma sarti, Önceden verilmis ayni sinif bir baska sürücü belgesinin bulunmamasi,sürücü belgelerinin süresiz geri alinmamis olmasi veya geçici olarak geri alinmis ise sürenin dolmus bulunmasi zorunludur.

YABANCI SÜRÜCÜ BELGELERININ ÜLKEMIZ SÜRÜCÜ BELGESINE DÖNÜSTÜRÜLMESI

1.   Sürücü belgesini noterden veya elçilikten tasdikli tercümesi
2.   Soförler derneginden dosya
3.   Nüfus cüzdaninin asli ve fotokopisi ( yabanci uyruklular için ikametgah tezkeresi).
4.   Üç adet fotograf
5.   Sabika kaydi. (asli) (1 Yil Geçerli)
6.   Saglik raporu (asli) (Devlet Hastanesi veya özel saglik kuruluslarindan)
7.   Kan grubu belgesi.
8.   Yabanci sürücü belgesi asli (Islemden sonra iade edilmek üzere)
9.   Maliyeden harç makbuzu (Sürücü belgesi siniflarina göre ödenecektir)
10.  Sürücü Belgesi ücreti 67.00 YTL


YURTDISINDA IKAMET EDEN VE ÜLKEMIZDEN ALMIS OLDUGU SÜRÜCÜ BELGESINI ZAYIINDEN VE YIPRANMADAN DOLAYI YENILEMEK ISTEYENLER 


     Zayii veya yipranmadan dolayi sürücü belgelerini yenilemek isteyen yurt disindaki vatandaslarimiz,  sürücü belgesini düzenleyen tescil kurulusuna bizzat dilekçe göndermek suretiyle veya ülkemizdeki kanuni vekilleri yada dis temsilciliklerimiz araciligiyla müracaat edebileceklerdir.
   Yukarida belirtilen sekillerde müracaat edilen tescil kurulusu, sürücü belgesi kart bedelini tahsil ettikten (ilgili kisinin yakinlarindan) ve sahsin sürücü belgesi dosyasi ile bilgisayar kayitlarinda gerekli incelemeleri yaptiktan sonra, ilgili sahsa imzalattirilmasi için belgeyi sahsin yurt disinda ikamet ettigi bölgedeki dis temsilciligimize gönderecektir.
   Sürücü belgesini alan temsilciligimiz, ilgili sahisla irtibat kurarak, sahsin kimlik belgesi ile sürücü belgesi üzerindeki bilgileri karsilastirarak belge üzerindeki ilgili bölüme imza attiracak, sürücü belgesi kart bedelinin ilgili tescil kurulusuna yakinlari tarafindan ödenebilecegi hususunda bilgi verecek, sahsin bedensel bir özrü olup olmadigini gözle kontrol edecek, son 6 ay içerisinde çekilmis olan 2 adet vesikalik fotografini ve konuyla ilgili dilekçesini alarak bu belgeleri sahsin kimlik belgesi fotokopisi ile birlikte ilgili tescil kurulusuna gönderecektir.
    Tescil kurulusu, yeni sürücü belgesi bilgilerini dosya ile bilgisayar kayitlarina isledikten ve belgeyi lamine ettikten sonra, sahsa teslim edilmek üzere ilgili temsilciligimize gönderecek yada varsa sahsin kanuni vekiline teslim edecektir. Dis temsilciligimize gönderilmesi halinde, temsilciligimiz sürücü belgesini ilgili sahsa teslim ettiginde teslim- tesellüm belgesi düzenleyecek ve bu belgenin bir suretini dosyasina konulmak üzere ilgili tescil kurulusuna gönderecektir.

 

  © 2010 BAŞARI SÜRÜCÜ KURSU TÜM HAKLARI SAKLIDIR.